Staff List

ÉCCS 2017-2018 Staff List

Dream Team Member

Role                             

Janine Jackson

Secretary

Kari Nagel

Pre-Kindergarten

Elizabeth Thacker

Kindergarten – (Green)

Stephanie Gerrior

Grade ½

Jillian Ward

Grade 2/3

Tayler Cameron

Grade 3/4

Jessica Weber

Intern with Cameron 3/4

Holly Park

Grade 5/6

Jeremy Black

Grade 7/8

Sara Mayer (Mat Leave – Ellen Lague)

French Kinder (Purple and Green)

Alyssa McMullen

French Kinder (Purple) – shared w/ Harbour Landing

Wybo Ottenbreit-Born

French Grade 1

Alice Kankindi (Mat Leave – Nicole Gates)

French Grade 1/2

Alhassan Dawuda

French Grade 2

France Bedard

French Grade 3

Sage Fox

French Grade 4/5

Jordan Ingola

French Grade 5/6

Tara Dryburgh

French Grade 7/8

Cole St.Amand

Intern with Dryburgh 7/8

Tim Sweeney

P.E Specialist

Catherine Ready

Music Specialist – Full Time

Jen Chyz

Specialist .2

Jocelyn Hines  (Mat Leave - Vanessa Bourlon)

English Learning Resource Teacher

Sarah Wall-Coughlan (Mat Leave - Megan Gemmell)

French Learning Resource Teacher

Sarah Kydd

Literacy/Numeracy Lead and LRT Support

Lindsay Stennes

Band Teacher

Bonnie Hess

Nutrition Coordinator

Kelli Kelly

Teacher Associate

Gerald Flett

Teacher Associate

Starlene Starblanket

Teacher Associate (Pre-K)

Yolanda Lang

Educational Assistant (.5 mornings)

Mary Lou Desjardins

Educational Assistant (.5 afternoons)

Jean Bergbusch

Educational Assistant

Wendy Jago

Educational Assistant

Carmina Burnett

Educational Assistant

Andrea Gould

Educational Assistant

Lindsay Ferguson

Educational Assistant

TBD

Library Technician

TBD

Head Facilities Operator

TBD

Evening Facilities Operator

Ian Mitchell

Vice Principal/Teacher Librarian

Lori Daelick

Principal

Lisa Davidson

School Counsellor

Judy Parley

Educational Psychologist

Krista Tameling

Occupational Therapist

Monique Waugh

Speech Pathologist

Luc Lerminiaux

School Superintendent

 

“Community of Excellence”   “Communauté d’excellence”